baglica-pentagon-bolgesi-2etap-neresi

Bağlıca Pentagon Bölgesi Nerede ?

Pentagon Bölgesi Nedir ? Nerededir ?

15 Temmuz Hain Kalkışma darbe girişimi sonrasında Hükümet,” askeri kurumların şehir dışında yapılma kurulma ve taşınmalarına yönelik kararı hayata geçirmek ” planını tüm vatandaşları ile paylaştı. MİT için Etimesgut ilçesinde bulunan ve Çayyoluna komşı olan Bağlıca’da yapılan yeni binanın bulunduğu bölge, “Mit Kampusu” olarak geçmektedir. MİT in Bağlıcaya taşınması sonrasındaki ilerleme planı ise Genelkurmay Başkanlığı ile başlayarak, Milli Savunma Bakanlığı ve diğer kuvvet komutanlıkları da bölgede toplanacak. Bu toplanacak bölge için ise kullanılan tabir Pentagon Bölgesi olarak söylenmektedir. Askeri ve Milli Güvenlik kurumlarının tek merkezden faaliyetlerini yürütmesi için bu planlama hayata geçirilecektir. Henüz resmi bir açıklama olmasada halk arasında şimdilik Pentagon Bölgesi ismi ile anılmakta ve Emlakçılar özellikle ev arsa satışında bu ismi kullanarak satış yapmaktadır.

Bu bölgeye yatırım yapmak mantıklı mı ?

Bu sorunun cevabını ufak bir araştırma yaparak sizlerde bulabilirsiniz. MİT için söylendiği gibi 15 Temmuz Darbe girişimi sonrasında Ankara Etimesut Bağlıca tarafına taşınacağı ve yeni yerleşkesi olacağı söylenmiş ve bu süreç ortalama 3,5 yıl sonrasında resmi olarak açılışı Cumhur Başkanı Recep Tayyip ERDOĞAN tarafında açılışı yapıldı.

Şimdi makalenin başında yazdığımız gibi diğer askeri kurumlar içinde planlama bu şekilde ama açıkçası her hangi bir hareket görünmüyor. Yani 2016 da söylenip başlanan ve tamamlanan yapı şuan için MİT oldu. Kuvvet Komutanlıkları mevcut bulundukları yerde durmaktadır. Ne kadar süreceği ve bu belirlenen bölgeye gelip gelmeyeceği şuan için bir muamma. Yani eğer riski severim ileri zamanlarda eninde sonunda buraya gelir ben şansımı deneyeyim derseniz ev arsa dükkan gibi yatırım yapabilirsiniz. Ha yok ben sağlamcıyım işimi sağlam yaparım diyorsanız kimseye kulak asmayın ve gözünüzle gördüğünüz beğendiğiniz ve herkesin tercih ettiği bölgeleri seçin.

 

3 Comments

 1. Zorba

  - 11 Ekim 2020

  Detaylı bilgilendirme için teşekkürler. Bu bölge nerede diye merak ediyordum

 2. Fundalı

  - 26 Ekim 2020

  MErak ettiğim bir konuydu, her kes farklı bişeylerden bahsediyor. Özelliklede emlakçılar ve ev satanlar bu işi rant haline getirip ev fiyatlarını arttırıyor

 3. Erdem

  - 27 Aralık 2020

  Merak ettiğim birkonuydu teşekkür ederim

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.